ZARZĄDZENIE W SPRAWIE OGŁOSZENIA ORAZ ODWOŁANIA KONKURSU NA DYREKTORA PRZEDSZKOLA PUBLICZNEGO W RAJCZA
Zarządzenie Nr OŚW.0050.160.2025 Wójta Gminy Rajcza z dnia 31 marca 2025 roku w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola Publicznego w Rajczy.
Zarządzenie Nr OŚW.0050.163.2025 Wójta Gminy Rajcza z dnia 3 kwietnia 2025 roku w sprawie odwołania konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola Publicznego w Rajczy.
Zarządzenie w sprawie odwołania konkursu
Zarządzenie konkurs na dyrektora Przedszkole Rajcza
Ogłoszenie konkursu na dyrektora Przedszkola w Soli gm. Rajcza
Zarządzenie Nr OŚW.0050.161.2025 Wójta Gminy Rajcza z dnia 31 marca 2025 roku w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Przedszkola w Soli gm. Rajcza.

Ostrzeżenie przed wilkami !
W związku coraz częstszymi informacjami zaniepokojonych mieszkańców, dotyczącymi coraz częstszych przypadków pojawiania się w ciągu dnia wilków rejonie budynków mieszkalnych, uprzejmie informujemy, że informację o miejscu i czasie pojawienia się wilka (lub stada wilków) należy zgłaszać PGL LP Nadleśnictwo Ujsoły, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach lub Stowarzyszeniu dla Natury „Wilk”. Zgłoszenia powinny zawierać zdjęcie zwierzęcia oraz dokładne wskazanie miejsca i czasu jego pojawienia się w rejonie siedzib ludzkich.
Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, nawet, jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliża siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą.
Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Dlatego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
- Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy.
- Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki.
- Jeśli jesteś turystą, spacerujesz po lesie, wędrujesz z plecakiem, biwakujesz w lesie, uprawiasz biegi terenowe lub inne rodzaje rekreacji aktywnej, jesteś zbieraczem grzybów lub jagód, nie pozostawiaj resztek żywności w koszach na parkingach leśnych, miejscach biwakowych, pod wiatami i w innych miejscach odpoczynku dla turystów, nawet jeśli wydaje się, że są one szczelne i regularnie opróżniane.
- Jeśli jesteś fotografem przyrodniczy lub myśliwym, nigdy nie dostarczaj mięsa na nęciska przy czatowniach lub ambonach. Nie ma znaczenia, czy są to szczątki martwych zwierząt dzikich lub hodowlanych, czy też produkty zawierające mięsne składniki, np. karma dla psów. Wilki, dzięki niezwykle czułemu węchowi, orientują się, że to człowiek dostarczył pokarm, i mogą zacząć postrzegać ludzi, jako dostarczycieli pożywienia.
- Jeśli pracujesz w lesie, jesteś np. pracownikiem zakładu usług leśnych, budowniczym dróg leśnych, instalatorem sieci energetycznych, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj z sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
- Jeśli znajdziesz w lesie szczenię wilka, nigdy go nie dotykaj ani nie zabieraj ze sobą, nawet jeśli wygląda na chore i skrajnie wycieńczone.
- Jeśli dowiesz się, że ktoś przetrzymuje nielegalnie wilka w niewoli, dla dobra swojego i sąsiadów, natychmiast powiadom RDOŚ.
- Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
- Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a nawet zabić, broniącego swojego pożywienia psa lub kota.
- Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może szybko wpaść w tarapaty.
Jeśli spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:
– Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
– Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
– Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
– Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero wtedy gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
– Jeśli masz taką możliwość, zrób zwierzęciu zdjęcie i zawiadom o zdarzeniu RDOŚ właściwe nadleśnictwo lub Stowarzyszenie dla Natury „Wilk”.
Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabijcie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Informacje pochodzą ze strony: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/co-zrobic-gdy-spotkasz-wilka
(foto freepik)

KONSULTACJE SPOŁECZNE „PROGRAMU OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI BEZDOMNYMI ORAZ ZAPOBIEGANIA BEZDOMNOŚCI ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY RAJCZA W 2025 ROKU”
Zapraszamy do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Rajcza w 2025 roku”.
Wójt Gminy Rajcza zaprasza wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe, których statutowym celem działania jest ochrona zwierząt, dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich działających na terenie gminy, oraz podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności organizacji pożytku publicznego i o wolontariacie do wzięcia udziału w konsultacjach projektu uchwały Rady Gminy Rajcza w sprawie przyjęcia „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Rajcza w 2025 r.”.
Konsultacje odbywać się będą w dniach od 21 lutego do 16 marca 2025 roku.
Wszystkie sugestie i uwagi dotyczące w/w projektu uchwały należy kierować pisemnie na adres: Urząd Gminy w Rajczy – ul. Górska 1, 34 – 370 Rajcza, adres poczty elektronicznej: rolnictwo@rajcza.com.pl, numer faxu: 33 8643-887.

Adoptuj pupila -przygarnij zwierzę ze schroniska
(foto. by freepik)
Zarządzenie OŚW.0050.642.2024 w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok 2024/2025 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkól podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Rajcza.
Zarządzenie OŚW.0050.642.2024 w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym na rok 2024/2025 do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, punktów przedszkolnych oraz klas pierwszych szkól podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Rajcza.
Utylizacja eternitu z budynków położonych na terenie Gminy Rajcza w 2025 roku
Informujemy, że wzorem lat ubiegłych w 2025 roku możliwy będzie odbiór i utylizacja azbestu od właścicieli budynków znajdujących się na terenie Gminy Rajcza
Wnioski składać mogą osoby fizyczne – właściciele budynków, w których nie jest prowadzona działalność gospodarcza oraz rolnicza.
Termin złożenia wniosków upływa z dniem 28 lutego 2025 roku.
Podstawą zakwalifikowania do programu jest złożenie wniosku z załączoną dokumentacją fotograficzną (zdjęcie obiektu na którym znajduje się azbest a w przypadku gdy azbest jest już zdemontowany, zdjęcie miejsca składowania oraz zdjęcie budynku z nowym pokryciem dachowym – przesłać na adres e-mail rolnictwo@rajcza.com.pl).
Podsumowanie procesu partycypacji społecznych w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Podsumowanie procesu partycypacji społecznych w ramach projektu:
„ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Projekt planowany do realizacji w ramach
Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Zhrnutie procesu participácie v rámci projektu:
„STOPAMI MIESTNEJ DREVENEJ ARCHITEKTÚRY”
Projekt bude realizovaný v rámci Programu
Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027
Czas trwania konsultacji on-line/Čas trvania on-line konzultácií: 6.12.2024 – 20.12.2024.
W konsultacjach on-line wzięło udział: 38 uczestników, w tym 14 organizacji (7 organizacji PL i 7 organizacji SK), 6 instytucji (4 instytucji PL i 2 instytucje SK) oraz 18 osób fizycznych (10 PL i 8 SK).
Rozsah on-line konzultácií: 38 účastníkov, z toho 14 organizácií (7 poľských a 7 slovenských), 6 inštitúcií (4 poľské a 2 slovenské) a 18 fyzických osôb (10 z Poľska a 8 zo Slovenska).
W konsultacjach wzięły również osoby, które przesłały arkusz w formie papierowej – 6 uczestników PL, w tym 5 organizacji i instytucji oraz 1 osoba fizyczna. W sumie w konsultacjach wzięło udział 44 osób, w tym 16 instytucji i organizacji PL, 9 instytucji i organizacji SK oraz 19 osób fizycznych z PL i SK.
Na konzultáciách sa zúčastnili aj osoby, ktoré zaslali formulár v papierovej podobe – 6 účastníkov z Poľska, z toho 5 organizácií a inštitúcií a 1 fyzická osoba. Na konzultáciách sa zúčastnilo spolu 44 osôb, z toho 16 poľských inštitúcií a organizácií, 9 slovenských inštitúcií a organizácií a 19 fyzických osôb z Poľska a zo Slovenska.
W partycypacjach wzięły udział również instytucje i organizacje, które nie podały swojej nazwy (1 PL i 2 SK), ich uwagi zostały również uwzględnione w poniższej tabeli.
Do procesu participácie sa zapojili aj inštitúcie a organizácie, ktoré neuviedli svoj názov (1 poľská a 2 slovenské) aj ich pripomienky sú zohľadnené v ďalej sa nachádzajúcej tabuľke.
Informacje o ogłoszonej partycypacji społecznej (konsultacji terytorialnej) zostały zamieszczone na stronie internetowej partnera wiodącego (PW) i partnerów projektu (PP). Link do strony partycypacji PW został zamieszczony poniżej:
Oznámenie o vyhlásení občianskej participácie (územné konzultácie) bolo zverejnené na internetovej stránke hlavného partnera (HP) a partnerov projektu (PP). Odkaz na stránku HP so zverejnenými informáciami o participácií:
Odnośniki do stron wszystkich partnerów PP, na których ogłoszono partycypacje znajdują się również na wskazanej powyżej stronie PW.
Odkazy na stránky všetkých partnerov projektu, na ktorých sú informácie o vyhlásení participácie tiež sú zverejnené na uvedenej stránke HP.
PODSUMOWANIE PROCESU PARTYCYPACJI/ZHRNUTIE PROCESU PARTICIPÁCIE
Podsumowanie procesu partycypacji – Formularz w języku polskim
Podsumowanie procesu partycypacji – Formularz w języku słowackim

Urząd Miasta Żywiec
Urzędy Gminy Powiatu Żywieckiego
W związku z nowelizacją art. 94 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 r., poz. 686) ustawodawca zrezygnował z całodobowych dyżurów aptek oraz wprowadził rozwiązania bazujące w pierwszej kolejności na dobrowolności pełnienia dyżurów aptecznych.
Podstawowy harmonogram godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Żywieckiego w roku 2025 znajduje się w załączniku nr 1.
W związku z powyższym Zarząd Powiatu w Żywcu w dniu 18 grudnia 2024r. podjął Uchwałę Nr 203/24/VII w sprawie wyznaczenia aptek ogólnodostępnych do pełnienia dyżurów w porze nocnej i dyżurów w dni wolne od pracy w 2025r. Zgodnie z w/w uchwałą zostały ustalone dyżury aptek ogólnodostępnych na terenie Powiatu Żywieckiego w roku 2025:
1. w porze nocnej od poniedziałku do piątku w godzinach od 21:00 do 23:00 (nie dotyczy 24 i 31 grudnia 2024 roku) – załącznik nr 2,
2. w dni wolne od pracy (nie dot. niedziel) w rozumieniu art. 1 pkt 1 lub art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) – w godzinach od 14:00 do 18:00 – załącznik nr 2,
3. w porze nocnej w niedziele, święta oraz 19 kwietnia, 24 i 31 grudnia 2025 roku w godzinach od 19:00 do 21:00 – załącznik nr 2.
Jednocześnie informuję, że w/w ustawie wprowadzono określenie „dyżur w dzień wolny od pracy” i „dyżur w porze nocnej”.
• Dyżur w dzień wolny od pracy jest to dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w dniach, o których mowa w art. 1 lub 1a ust. 1 ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1920) bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 10:00 a 18:00 (tylko 4 godziny finansowane przez NFZ na podstawie uchwały Zarządu Powiatu).
• Dyżur w porze nocnej jest to dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami od 19:00-23:00 (tylko 2 godziny finansowane przez NFZ na podstawie uchwały Zarządu Powiatu).
Z poważaniem
Starosta Żywiecki

Zmiana godzin pracy Urzędu Gminy Rajcza
