Zaznacz stronę

Uchwała „Antysmogowa” – praktyczny poradnik

Jeśli masz stary piec na węgiel, powinieneś już zacząć myśleć o jego wymianie. Niemal w całej Polsce obowiązują uchwały antysmogowe, które dokładnie określają, do kiedy trzeba dokonać wymiany kopciucha. Za złamanie zakazu grozić będą wysokie kary. Sprawdź, do kiedy masz czas na wymianę pieca.

Na terenie województwa śląskiego zgodnie z obowiązującą tzw „uchwałą antysmogową”  od 1 stycznia 2022 r. nie wolno już użytkować pieców bezklasowych (kopciuchów) pozbawionych tabliczki znamionowej lub eksploatowanych dłużej niż 10 lat od daty wyprodukowania. Od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy nie mogą używać kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji. Z kolei od 1 stycznia 2026 r. taki sam zakaz obejmie kotły bezklasowe używane do 5 lat od daty wyprodukowania.

Ostateczny zakaz stosowania pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. wejdzie w życie na terenie województwa śląskiego z dniem 1 stycznia 2028 r. Stosowanie niektórych paliw takich jak węgiel brunatny, muły i mokre drewno jest zakazane już od 1 września 2017 r.

Jeśli więc posiadasz stary kocioł konieczna jest jego wymiana. W Urzędzie Gminy Rajcza  pokój nr 23 tel 33 826-12-35, działa punkt doradczy programu „Czyste Powietrze” – dowiedz się jakie dofinansowanie możesz otrzymać na wymianę pieca oraz termomodernizację budynku. Otrzymasz pomoc w zgromadzeniu dokumentów i wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Ponadto w Urzędzie Gminy w Rajczy pełni dyżury EKODORADCA,  który poinformuje cię o dostępnych programach dotacyjnych na  wymianę źródła ciepła lub montaż OZE oraz termomodernizacji budynku, doradzi również w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego, oraz poinformuje o nowoczesnych technologiach dostępnych na rynku (informacja o terminach dyżurów w Urzędzie Gminy Rajcza  pokój nr 23 tel 33 826-12-35.

Nie zwlekaj z wymianą kotła, służy to zdrowiu nie tylko twojemu ale również zdrowiu twoich dzieci i wnuków.

Pin It on Pinterest