Zaznacz stronę

Jubileuszowy Krzyż stoi na Bendoszce Wielkiej (1144 m n.p.m.) w masywie Wielkiej Raczy w gminie Rajcza w parafii Rycerka Górna. Stanął on na szczycie góry skąd są znakomite warunki widokowe. Ideą towarzyszącą powstaniu krzyża było uczczenie przełomu II i III tysiąclecia. Miał on być „ trwałym znakiem Jubileuszu”. Monumentalny krzyż zbudowany jest ze stali szlachetnej z inicjatywy parafian z Rycerki. Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej o rozpiętości ramion 9 metrów ma 23,5 metra wysokości i jest wyższy od Krzyża na Giewoncie o 8 metrów. Został poświęcony 16 września 2000 r. przez biskupa Tadeusza Rakoczego w obecności ponad dwóch tysięcy ludzi, duchownych, władz powiatowych i miejscowych, licznych pocztów sztandarowych.

Krzyż zaprojektowany został przez mgr inż. Jacka Niedźwieckiego architekta z Czechowic Dziedzic oraz współpracy z mgr inż. Józefa Pasierba z Bielska Białej.

Krzyż znajduje się na drodze Szlaków Papieskich w gminie Rajczy. Karol Wojtyła z ks. Jaworskim (obecnym metropolitą lwowskim) i grupą kleryków zatrzymał się 19 IX 1972 r. na odpoczynek na szczycie Bendoszki, w czasie podejścia na Rycerzową.

Pin It on Pinterest