Zaznacz stronę

Poznaj smak prawdziwej, górskiej przygody!

Góry są dla każdego. Jedni czerpią największą przyjemność z obcowania z naturą, inni stawiają na możliwość sprawdzenia się i przekraczania własnych granic. Jedni i drudzy mogą spotkać się na trasach Chudego Wawrzyńca oraz Małej Rycerzowej – biegów górskich organizowanych w Beskidzie Żywieckim w weekend 13-14 sierpnia 2022 r. Tegoroczną nowością jest kilometrowy vertical na Muńcuł. Zapisy do biegów trwają, a do końca lipca obowiązują niższe opłaty startowe. Mieszkańcy Gmin Rajcza, Ujsoły oraz Jeleśnia mogą dodatkowo skorzystać z 50-procentowej zniżki. Wystarczy skontaktować się z organizatorem mailowo: kontakt@citytrail.pl.

Chudy Wawrzyniec to jeden z najstarszych ultramaratonów w Polsce. Tegoroczna edycja będzie już jedenastą. Bieg od początku wyróżniał się na mapie polskich imprez. I nie chodzi tylko o wyjątkowe miejsce rozgrywania imprezy – Żywiecczyznę z jej nieprzeludnionymi szlakami.

– Elementy charakterystyczne dla Chudego Wawrzyńca to brak przepaków oraz pomocy z zewnątrz, czyli supportu i mała liczba punktów odżywczych. Takie są założenia Chudego – ma być surowy i wymagający. Wśród imprez górskich jest wiele, które stawiają na coraz większe ułatwianie zadania uczestnikom. My nie chcemy iść w takim kierunku. Chcemy dać biegaczom coś więcej niż możliwość pokonania trasy – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator Chudego Wawrzyńca.

Co takiego?

– A choćby sprawdzenie, jak smakuje woda po kilku, może kilkunastu godzinach spędzonych na trasie – niewykluczone, że w upale – podczas których trzeba roztropnie dawkować sobie płyny. To zupełnie inna woda niż ta, którą serwujemy sobie na co dzień, siedząc w wygodnym krześle – zapewnia Justyna Grzywaczewska, Concept & PR Manager Fundacji Krok do Natury, która jest organizatorem Chudego Wawrzyńca.

Decyzja o dystansie już na trasie biegu

Grzechem byłoby pominięcie innego z wyróżników Chudego Wawrzyńca. Otóż, wybór dystansu (w edycji 2022 to 50 km, 80 km z rywalizacją w ramach Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie lub 100 km) odbywa się już na trasie biegu.  Dzięki temu rozwiązaniu, biegacze dopiero po 40. km wysiłku oceniają, na ile ich stać w dniu zawodów. Co ważne, limit czasu dla każdego z dystansów to 16h. Tym samym trasę 50+ można w dużej mierze pokonać marszobiegiem. Natomiast dystanse 80, a już na pewno 100 km są zarezerwowane dla doświadczonych „górali”, którzy znają smak ultra. Z kolei dla tych, co to dopiero zaczynają stawiać kroki na górskich szlakach lub po prostu wolą krócej i szybciej, jest inna propozycja. Dzień po Chudym – 14 sierpnia 2022 r. – odbędzie się 20-kilometrowa Mała Rycerzowa. Każdy z wymienionych powyżej dystansów ma start w Rajczy i metę w Ujsołach.

Pierwsza edycja verticala na Muńcuł

W edycji 2022 rozegrana będzie jeszcze jedna konkurencja. Bieg pod nazwą inov-8 Muńcuł Vertical, czyli zaledwie 1 km, ale prowadzący non stop pod górę. I to jaką górę! Meta będzie zlokalizowana na szczycie Muńcoła, a dotarcie do niej oznacza pokonanie ponad 400m przewyższenia, po nieco zapomnianej ścieżce, rozpoczynającej się w magicznej Dolinie Danielki. Autorem trasy jest Krzysztof Dołęgowski – pomysłodawca Chudego Wawrzyńca. – Jak już tam będziecie, to pamiętajcie żeby “najpierw powoli jak żółw ociężale” tam się pchać. Bo nawet najszybsi spędzą na tym kilometrze kilkanaście minut. A jak nie chcecie się ścigać – szukacie tylko przygody, to w górnej części trasy obejrzyjcie się za siebie, zróbcie fotkę. Widok jest przepiękny! – radzi zawodnikom Krzysztof Dołęgowski.

Chudy Hulajnik

Na Chudym biegają również dzieciaki. Zawody dla najmłodszych są zaplanowane na niedzielę, 14 sierpnia, w Ujsołach. Dystanse to 300 m, 600 m, 1,25 km oraz 2,5 km. Każdy uczestnik otrzyma na mecie pamiątkowy medal. Co więcej, dzieciaki z Gmin Rajcza, Ujsoły oraz Jeleśnia są zwolnione z opłaty startowej. Zainteresowani powinni zgłosić się do biegu w biurze zawodów.

Wspieranie lokalnych inicjatyw

Chudy Wawrzyniec to nie tylko bieganie. W ramach pakietów startowych uczestnicy mogą wybrać opcję charytatywną i wesprzeć jedną z dwóch inicjatyw. Akcję Czyste Beskidy, w ramach której organizowane jest m.in. sprzątanie beskidzkich szlaków lub Fundację Braci Golec, która zajmuje się edukacją muzyczną dzieci i młodzieży z Żywiecczyzny. Dzięki tym współpracom, podczas Chudego Wawrzyńca odbędą się warsztaty ekologiczne oraz niedzielny plogging z udziałem czołowych polskich biegaczy górskich – Katarzyny Solińskiej i Macieja Dombrowskiego, a na trasie biegaczom będzie towarzyszyć góralska muzyka.

W tegoroczne działania ekologiczne podczas Chudego Wawrzyńca włącza się Żywiec Zdrój, a to oznacza bogatszą ofertę warsztatów, z których będą mogli skorzystać nie tylko uczestnicy biegów, ale także kibice, którzy 13 sierpnia pojawią się w Ujsołach.

Zapisy do biegów znajdują się na stronie www.zapisy.krokdonatury.pl.

Szczegółowe informacje o imprezie: www.chudywawrzyniec.pl.

Lista startowa Mistrzostw Polski w Biegu Górskim na Ultra Dystansie: https://starter.pzla.pl/?Lp=53&lista=1&Konk=Kgordu.

Najważniejsze informacje – Chudy Wawrzyniec:

Dystans: ok. 100 km, ok. 80 lub ok. 50 km (przewyższenia +4825/-4775; +3825/-3775 m lub +2525/-2475 m)
Start: 13 sierpnia 2022 r.,  godz. 4:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 16 godzin
Liczba punktów odżywczych: 3 na trasie 100 km (Przełęcz Przegibek, Przełęcz Glinka i Sopotnia Wielka), 2 na trasie 80 km (Przełęcz Przegibek i Przełęcz Glinka) i 1 na trasie 50 km (Przełęcz Przegibek)
Opłaty startowe: 209,99 zł do 31 lipca 2022 r.; 249,99 zł od 1 sierpnia 2022 r. + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 900 osób (łącznie na trzech dystansach)

Najważniejsze informacje – Mała Rycerzowa:

Dystans: 20 km (przewyższenia +1150/-1100 m)
Start: 14 sierpnia 2022 r. , godz. 10:00 – Rajcza
Meta: Ujsoły
Limit czasu: 5 godzin
Liczba punktów odżywczych: 1 (Młada Hora)
Opłaty startowe: 129,99 zł do 31 lipca 2022 r.; 149,99 zł od 1 sierpnia 2022 r. + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 450 osób

Najważniejsze informacje – inov-8 Muńcuł Vertical:

Dystans: 1 km (przewyższenia +415m)
Start: 14 sierpnia 2022 r., godz. 11:00 – Dolina Danielki
Meta: Muńcuł
Limit czasu: 1 godzina
Opłaty startowe: 64,99 zł do 31 lipca 2022 r.; 79,99 zł od 1 sierpnia 2022 r. + 30 zł – pakiet charytatywny
Limit miejsc: 100 osób

Kontakt:

Justyna Grzywaczewska,

tel.: 691 82 12 42

e-mail: media@citytrail.pl

Autor zdjęć: Mateusz Stodolski

Chudy_Wawrzyniec_inf_lokalna_21_07_2022

Pin It on Pinterest

Skip to content