Zaznacz stronę

Drodzy mieszkańcy, chciałbym w kilku słowach przedstawić Wam aktualną sytuację związaną z przybywaniem do naszej gminy uchodźców z objętej konfliktem zbrojnym Ukrainy.

Napływ osób jest znaczny. Obecnie przebywa u nas około 256 uchodźców, to przeważnie matki z dziećmi (w tym również kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz dzieci niepełnosprawne). Wszystkie te osoby zastały zakwaterowane oraz otrzymały wsparcie, które mogliśmy przekazać dzięki waszej ofiarności.

Dary otrzymane od naszych mieszkańców zostały praktycznie w całości przekazane potrzebującym uchodźcom. A były to oprócz art. spożywczych (konserwy, makarony, sól, cukier, kawa, herbata, woda mineralna i wiele innych), bardzo ważne w obecnej sytuacji mleko i kaszki dla dzieci, środki czystości, art. higieniczne (pasty do zębów, szczoteczki, żele do kąpieli, proszki do prania), pieluchy, syropy i witaminy dla dzieci, środki opatrunkowe, koce, poduszki, pościele, ręczniki, odzież, a także wanienki, wózki i łóżeczka, zabawki, kolorowanki, zeszyty, kredki, pluszaki i wiele innych ważnych darów z których każdy trafił w ręce potrzebujących.

Na obecną chwilę dysponujemy bazą 29 noclegów z ramienia gminy (OSP oraz budynek dawnej szkoły, ponadto organizujemy dodatkowe miejsca noclegowe w Zwardoniu), oraz około 25 noclegów w domach rodzin które otwarły swoje drzwi dla uchodźców.

Do naszych szkół uczęszczają już dzieci uchodźców. Nasza strona www.rajcza.pl zyskała zakładkę, dzięki której uchodźcy znajdą niezbędne informacje. Uruchomiliśmy dodatkowy nr. telefonu ułatwiając kontakt z osobami odpowiedzialnymi za noclegi dla uchodźców.

Uchodźcy mogą się spisać w Urzędzie Gminy oraz w CKiS w Rajczy.

W dalszym ciągu zbieramy dary, których niestety zaczyna już brakować. Zbieramy wszystkie artykuły które są niezbędne dla uchodźców którzy do nas przyjeżdżają, oraz takie dary które możemy przekazać do Ukrainy.

Mamy zapotrzebowanie na 2 pralki, suszarki do bielizny, miski, wanienki oraz łóżeczka dziecięce.

Bardzo dziękuję wszystkim za okazane serca, wsparcie i przekazane dary. Tylko dzięki waszym dobrym sercom możemy realizować tą bardzo ważną misję.

#rajcza #rajczapomagaukrainie #pomagany

Zbigniew Paciorek
Wójt Gminy Rajcza

Pin It on Pinterest

Skip to content