Projekt pn. „Przedszkolaki z POWERem”
Projekt dofinansowany jest przez Unię Europejską, w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 (Europejski Fundusz Społeczny+), Priorytet: FESL.06.00-Fundusze Europejskie dla edukacji, Działanie: FESL.06.01-Edukacja przedszkolna.
Nazwa beneficjenta: Gmina Rajcza
Wartość projektu: 692 018.75 zł
Dofinansowanie: 622 816.87 zł, w tym ze środków UE: 588 215.93 zł
Okres realizacji: 01.08.2024 do 31.07.2026 r.
Projekt pn. „Przedszkolaki z POWERem” skierowany będzie do 134 dzieci uczęszczających do Przedszkola w Rajczy, w tym do 74 dziewczynek oraz do 15 osób zatrudnionych w przedszkolu. Celem projektu będzie wsparcie edukacji przedszkolnej poprzez organizację zajęć dodatkowych, zakup doposażenia do placówki oraz podniesienie umiejętności i kompetencji kadry pedagogicznej pracującej w przedszkolu.
Termin realizacji projektu: od 01.08.2024 do 31.07.2026 r.
Miejsce realizacji: Rajcza.
W wyniku podjętych działań projektowych zwiększone zostaną szanse edukacyjne u 90 % dzieci przedszkolnych skierowanych do udziału w projekcie, m. in.: poprzez wyrównanie zdiagnozowanych deficytów oraz zajęcia rozwijające umiejętności i kompetencje, ponadto doposażone zostanie przedszkole a kadra pedagogiczna podniesie kompetencje zawodowe.
hasztagi: #FunduszeUE lub #FunduszeEuropejskie
W ramach projektu:
Oferujemy zajęcia dla 134 dzieci
- zajęcia ogólnorozwojowe, 50 dzieci,
- zajęcia „Mały ekolog”-kształtowanie świadomości ekologicznej, 70 dzieci,
- zajęcia „Kim będę, gdy dorosnę”- zajęcia z zakresu preorientacji zawodowej, 60 dzieci,
- zajęcia KODOWANIE – przygotowanie do programowania, 50 dzieci,
- zajęcia „W zdrowym ciele zdrowy duch”, 70 dzieci,
- wspinaczka, 50 dzieci,
- zajęcia integracja sensoryczna,
- zajęcia „Mało lat mam a czytam sam”, 50 dzieci,
- zajęcia „Liczę więcej niż powinienem”,
- zajęcia logorytmiczne i ortofoniczno – artykulacyjne, 60 dzieci,
- zajęcia arteterapeutyczne, 50 dzieci,
- zajęcia specjalistyczne społeczno – emocjonalne, 70 dzieci,
- zajęcia polisensoryczno – sensoplastyczne, 50 dzieci,
- zajęcia neurologopedyczne, zajęcia indywidualne, 11dzieci.
Wsparcie przedszkola:
- zakup dodatkowego wyposażenia na potrzeby zajęć specjalistycznych, pomocy do prowadzenia zajęć logorytmicznych i ortofoniczno – artykulacyjnych – eduSensus Logopedia PRO – Zabawy Słowem + mikrofon + KARTY PRACY, logopedyczny niezbędnik, Laptop, pomocy dydaktycznych do zajęć „Liczę więcej niż powinienem” – zestaw pomocy, pomocy dydaktycznych do zajęć „Mało lat mam a czytam sam” – monitor interaktywny, zestaw pomocy, pomocy dydaktycznych do zajęć „Kim będę gdy dorosnę” -Restauracja Szefa kuchni, Lekarz Gabinet Lekarski zestaw plansz A3 plus płyta CD, KIM JESTEM ZAWODY I SPORT GRA RODZINNA, pomocy dydaktycznych do zajęć z kodowania – tablet, robot edukacyjny Wonder Dash, Pakiet 5 x Mini Mata do kodowania, Niebieska KodujMata – mata do nauki kodowania dla dzieci ze SPE, Programowanie z krabem, pomocy dydaktycznych do zajęć społeczno-emocjonalnych – zestaw pomocy, Eduterapeutica Kompetencje społeczno-emocjonalne Przedszkole + KARTY, Kącik do rozwiązywania sporów, pomocy dydaktycznych do zajęć ze wspinaczki – zestaw pomocy i sprzętu: Kaski wspinaczkowe, buty – rozmiary od 26 do 32, Uprzęże wspinaczkowe, Chwyty wspinaczkowe, zestaw karabinków, przyrząd do asekuracji, kopuła wspinaczkowa, pomocy dydaktycznych do zajęć polisensoryczno-sensoplastyczne, pomocy dydaktycznych do zajęć „W zdrowym ciele zdrowy duch”, w tym: Poligon na plac zabaw urządzenia sprawnościowe – plac zabaw, zestaw pomocy: akcesoria (pompony, wstążki, hula hop, skakanki, piłki nożne itp.), mobilny zestaw nagłośnieniowy z mikrofonami, deskorolka jeździk floor surfer gonge, pomocy dydaktycznych do zajęć ogólnorozwojowych, w tym: podłoga interaktywna z podstawą mobilną i zestawem programów, wolnostojąca tablica naukowa kreatywna, zjazd linowy z siedziskiem/plac zabaw, pomocy dydaktycznych do zajęć neurologopedia – program multimedialny LOGOPEDIA PRO – PAKIET POSZERZONY 4.0, zestaw diagnostyczno-terapeutyczny, laptop, walizeczka logopedyczna Sensi + KARTY PRACY, pomocy dydaktycznych do zajęć z integracji sensorycznej – kącik sensoryczny, deska rotacyjna, sensoryczny podświetlany wodny stolik, kołdra obciążeniowa średnia 1x, kamizelka dociążająca 3x, zestaw do masażu 3x, zestaw sensorycznych gąbek do masażu 3x, huśtawka bujak dwuosobowy – plac zabaw, trampolina ziemna mała/plac zabaw, karuzela tarczowa śr. 150 z siedziskami/plac zabaw, przenośny zestaw do terapii SI, pomocy dydaktycznych do zajęć „Kim będę gdy dorosnę” – szklarnia na kółkach, zakup pomocy dydaktycznych do zajęć „Mały ekolog” – stolik przyrodniczy.
- położenie bezpiecznej nawierzchni przy placu zabaw.
Kursy i szkolenia dla nauczycieli:
- studia podyplomowe: Neurologopedia, 1 osoba,
- studia podyplomowe: Integracja sensoryczna z terapią ręki, 1 osoba,
- kurs: Elektrostymulacja w logopedii, 1 osoba,
- kursy: Kurs Kids’ Skills, 1 osoba,
- szkolenie TSR – Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (I i II stopień), 1 osoba,
- kurs: Komunikacja wspomagająca i alternatywna AAC, 1 osoba,
- szkolenie rady pedagogicznej: Logorytmika – jako metoda profilaktyki logopedycznej w przedszkolu, 15 osób,
- szkolenie rady pedagogicznej: Dyscyplina w grupie przedszkolnej, program: podstawy dyscypliny, trudności indywidualne, problemy grupowe, współpraca, 15 osób,
- szkolenie rady pedagogicznej: Dziecięca matematyka w przedszkolu wg koncepcji E. Gruszczyk-Kolczyńskiej, 15 osób,
- szkolenie rady pedagogicznej: Odmienna nauka czytania sylabowego/globalnego, 15 osób,
- szkolenie: Terapia dzieci odrzuconych rówieśniczo, 15 osób.
Kogo zapraszamy do udziału w projekcie:
- Dzieci uczęszczające do Przedszkola w Rajczy oraz nauczycieli.
Kogo premiujemy przy rekrutacji:
- Dzieci z potrzebami rozwojowymi dziecka, na podstawie diagnozy nauczycieli (0-5 pkt),
- Dzieci uzdolnione i posiadające zainteresowania w danej dziedzinie, na podstawie diagnozy nauczycieli i wskazań rodzica (0-5 pkt),
- Dzieci z orzeczeniami o niepełnosprawności, z opiniami PPP dotyczącymi SPE, na podstawie posiadanych dokumentów źródłowych (0-5 pkt).
Termin naboru do projektu: dokumenty zgłoszeniowe przyjmujemy do 31 października 2024r.
Rekrutacja dzieci i nauczycieli odbywa się w Przedszkolu w Rajczy.
Dokumenty zgłoszeniowe dostępne są w formie drukowanej w Biurze Projektu oraz w Przedszkolu w Rajczy jak również w formie cyfrowej na stronie internetowej Urzędu Gminy Rajcza https://rajcza.pl/
Informacji i wskazówek o projekcie udziela: Alicja Owczarzy, Agnieszka Sałamun
tel. 603 677 164 oraz mail: pr@rajcza.com.pl
Biuro projektu: budynek Urzędu Gminy Rajcza, biuro nr 6, parter.
Dodatkowo: budynek Urzędu Gminy Rajcza, biuro nr 1, parter lub budynek Urzędu Gminy Rajcza, biuro nr 23, III piętro.
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Do głównego wejścia prowadza 2 stopniowe schody, aby dostać się na parter należy pokonać 4-stopniowe schody. Drugie wejście do budynku znajduję się od strony ul. Ujsolskiej. Przed wejściem do budynku jest podjazd oraz 4- stopniowe schody. Dla klientów Urzędu dostępne są oba wejścia w zależności od załatwianej sprawy. W budynku nie ma windy. Dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim dostępne są biura na parterze. W sytuacji, gdy klient urzędu, z uwagi na swoją dysfunkcję chce załatwić sprawę w biurze znajdującym się na piętrze, powinien poinformować pracownika urzędu o konieczności załatwienia sprawy na parterze budynku.
Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się w holu głównym na parterze.
Przed budynkiem wyznaczono jedno miejsce parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.
Załącznik: Regulamin rekrutacji i uczestnictwa w projekcie
Załącznik: Zał 1_Formularz_Rajcza
Załącznik: informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych dla uczestników projektów Zał 2a_Informacja RODO_Gmina Zał 2b_Informacja RODO_UM