Zaznacz stronę

Lato to dobry czas na wymianę starego pieca (stare piece CO nie posiadające tabliczki znamionowej i inne pozaklasowe kotły) na inne ekologiczne i bardziej wydajne źródła ciepła. Przypominamy, że:

na terenie województwa śląskiego zgodnie z obowiązującą tzw „uchwałą antysmogową”  od 1 stycznia 2022 r. nie wolno już użytkować pieców bezklasowych (kopciuchów) pozbawionych tabliczki znamionowej lub eksploatowanych dłużej niż 10 lat od daty wyprodukowania. Od 1 stycznia 2024 r. mieszkańcy nie mogą używać kotłów bezklasowych używanych od 5 do 10 lat od daty produkcji. Z kolei od 1 stycznia 2026 r. taki sam zakaz obejmie kotły bezklasowe używane do 5 lat od daty wyprodukowania.Ostateczny zakaz stosowania pieców na paliwa stałe o klasie niższej niż 5. wejdzie w życie na terenie województwa śląskiego z dniem 1 stycznia 2028 r. Stosowanie niektórych paliw takich jak węgiel brunatny, muły i mokre drewno jest zakazane już od 1 września 2017 r.

Jeśli do tej pory eksploatujesz stary pozaklasowy kocioł, lato to dobry czas na jego wymianę. Aby uzyskać pomoc w sfinansowaniu ( możliwe również prefinansowanie) jego zakupu i montażu zapraszamy do Urzędu Gminy Rajcza – ul. Górska 1, Rajcza,  pokój nr 23 tel 33 826-12-35, w którym działa punkt doradczy programu „Czyste Powietrze” – dowiedz się jakie dofinansowanie możesz otrzymać na wymianę pieca oraz termomodernizację budynku. Otrzymasz pomoc w zgromadzeniu dokumentów i wypełnieniu wniosku o dofinansowanie. Ponadto w Urzędzie Gminy w Rajczy pełni dyżury EKODORADCA,  który poinformuje cię o dostępnych programach dotacyjnych na  wymianę źródła ciepła lub montaż OZE oraz termomodernizacji budynku, doradzi również w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego, oraz poinformuje o nowoczesnych technologiach dostępnych na rynku (informacja o terminach dyżurów w Urzędzie Gminy Rajcza  pokój nr 23 tel 33 826-12-35.

Na ternie województwa śląskiego trwają kampanie społeczne i edukacyjne „RO2bimy pozytywna atmosferę” oraz „Przywracamy błękit” których celem jest włączenie się w walkę ze smogiem wszystkich mieszkańców województwa.Celem kampanii jest opracowanie i wdrożenie działań naprawczych, których realizacja doprowadzi do poprawy jakości powietrza, co w konsekwencji spowoduje ograniczenie niekorzystnego wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie i życie mieszkańców województwa śląskiego. Więcej informacji na stronie https://powietrze.slaskie.pl/ w zakładce Projekty.

Pin It on Pinterest